Alimenty od małżonka

Alimenty od małżonka

Orzeczenie rozwodu całkowicie zmienia dotychczasową sytuację prawną małżonków i po wielokroć nie prowadzi ono do sytuacji ich całkowitego rozliczenia się, w szczególności  w sytuacji, gdy rozwód prowadzi do istotnego pogorszenia się sytuacji materialnej jednego z małżonków.

Zróżnicowanie ochrony

Polskie prawo chroni w takiej sytuacji małżonków, którzy nie zostali uznani za wyłącznie winnych rozkładu pożycia małżeńskiego. Zróżnicowanie ochrony wynika wyłącznie od stopnia przyczynienia się słabszego ekonomicznie małżonka do rozpadu małżeństwa. Nie oznacza to jednak automatycznie zgody na przerzucenie na małżonka winnego rozpadu ciężaru utrzymania byłego małżonka.

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a który znajduje się w niedostatku, może żądać dostarczania mu przez drugiego małżonka środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom.

Sąd może orzec, że małżonek wyłącznie winny zobowiązany jest przyczyniać się do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten w niedostatku się nie znajdował, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie się jego sytuacji materialnej.

Zakres w jakim ma nastąpić owo „zaspokojenie potrzeb” wyznacza z jednej strony stopień pogorszenia sytuacji majątkowej małżonka niewinnego, a zasady słuszności z drugiej. Zakres ten z reguły oscylować będzie ponad granicą niedostatku, a poziomem od którego byłoby zrównaniem stopy życiowej obojga rozwiedzionych małżonków. Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 września 1999 r. (sygn. I CKN 444/99, Legalis).

Roszczenie alimentacyjne

O alimenty na swoją rzecz małżonek może wystąpić przy okazji rozprawy rozwodowej i przedstawić roszczenia dotyczące alimentów. Jeżeli rozwód został już orzeczony o alimenty wystąpić można w odrębnym powództwie.

Czynniki wypływające na wysokość zasądzonych alimentów

Przy określeniu wysokości alimentów Sąd będzie brał pod uwagę szereg czynników. Sąd oceni potrzeby uprawnionego do alimentów, standard życia utrzymywany w trakcie małżeństwa, obowiązki względem dzieci, jak i zdolności zarobkowe i majątkowe obu stron. Dlatego też warto na bieżąco zbierać dokumenty potwierdzające te aspekty.

Jeśli sąd orzeknie rozwód i uzna, że spełnione zostały wszystkie wskazane w przepisie przesłanki do przyznania alimentów, określi również ich wysokość. Zobowiązany do płacenia alimentów małżonek zobowiązany jest do przestrzegania wyroku do czasu jego zmiany lub też wygaśnięcia tego obowiązku z mocy prawa. Obowiązek ten wygaśnie m.in. w sytuacji zawarcia przez uprawnionego do alimentów małżonka nowego małżeństwa.

W przypadku, gdy zobowiązany do płacenia alimentów nie będzie przestrzegać orzeczenia sądowego, możesz wystąpić przeciw niemu z egzekucją. Oznacza to skierowanie sprawy do komornika sądowego. Komornikowi należy przedłożyć dokument potwierdzający takie uprawnienie tzw. tytuł wykonawczy tj. prawomocny wyrok sądowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Oczywiście pamiętaj, że powyższe kroki stanowią jedynie ogólne wytyczne. Dla rzeczywistej oceny indywidualnej sytuacji koniecznym jest bezpośrednia konsultacja z prawnikiem. Prawnik oceni czy masz podstawy do ubiegania się alimentów od małżonka. On wskaże Ci również jakie dokumenty będą Ci potrzebne i oceni jak będzie przebiegać proces sądowy w sprawie.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *