Dlaczego mediacja?

Dlaczego mediacja?

Postępowanie mediacyjne jest alternatywnym, pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów nie tylko pomiędzy ludźmi. Mediator jako bezstronna i niezaangażowana w spór osoba wspomaga i ułatwia komunikację pomiędzy skonfliktowanymi stronami. Mediator wspiera strony w wyborze najlepszego z wypracowanych i zaakceptowanych przez nich rozwiązań. Co ważne, postępowanie mediacyjne nie jest jawne, a osoby biorące w nim udział obowiązuje tajemnica.

Nieformalność i szybkość postępowania

Mediacja daje stronom możliwość szybkiego zakończenia sporu, bez konieczności udziału w długim i stresującym postępowaniu sądowym. Mediacja to mniej sformalizowanym tryb, w ramach którego możemy chociażby bardziej dopasować grafik spotkań do naszej dyspozycyjności. Spotykamy się też w bardziej przyjaznym niż sala sądowa środowisku – gabinecie mediatora.

Mediacja jako alternatywa dla sądowego rozwiązania sporu

Mediacja jest dobrowolna. Nikt nie może nikogo zmusić do spotkania przy stole mediatora. Skonfliktowane strony mogą wyrazić zgodę na przeprowadzenie mediacji i wspólnie dokonać wyboru mediatora. Na mediację możemy umówić się również niejako „na wypadek” wystąpienia sporu we wzajemnych relacjach gospodarczo-prawnych. Możemy wówczas zawrzeć tzw. umowę o mediację w formie najprostszej klauzuli dodanej do łączącej nas umowy. Wypracowana ugoda przed wskazanym przez nas w umowie mediatorem będzie podlegać zatwierdzeniu przez sąd. Po jej sądowym zatwierdzeniu będzie miała moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Mediacja w toku postępowania sądowego

W toku postępowania sąd skieruje strony do mediacji, jeżeli poweźmie przekonanie, że strony są w stanie się porozumieć co do (wszystkich lub też tylko niektórych) spornych kwestii. Pamiętać należy, że przedmiotem mediacji może być nie tylko rozwiązanie spornych kwestii, czy wypracowanie obopólnie korzystnego i akceptowanego rozwiązania, ale i pojednanie np. małżonków.

Wynikiem zawarcia ugody będzie wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania sądowego, a załącznik do tego orzeczenia stanowić będzie tekst wypracowanej ugody. Co istotne, ugoda zawarta przed sądem jest tytułem egzekucyjnym. Tytuł ten stanowić będzie postawę do wszczęcia egzekucji komorniczej w przypadku, gdy któraś ze stron ugody nie dochowa jej postanowień.

Niższe koszty

Postępowanie mediacyjne to również niższe koszty w porównaniu do tych, jakie strony ponosiłyby wdając się w spór sądowy. Strony nie ponoszą wówczas szeregu wydatków w postaci: opłat sądowych, kosztu zastępstwa profesjonalnego pełnomocnika, wynagrodzenia z tytułu nieobecności w pracy w czasie rozprawy itp. To również niejednokrotnie mniejsze emocje i oszczędność czasu.

Dodatkowo przypadku zawarcia ugody w toku postępowania sądowego strona postępowania, która je zainicjowała i poniosła z tego tytułu stosowną opłatę sądową będzie mogła liczyć na jej zwrot. Dotyczy to opłaty sądowej od pozwu – jeżeli postępowanie zakończyło się zawarciem ugody przed rozpoczęciem rozprawy przed sądem I instancji.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *